Eng | Cz | Rus

   
   
   
           

THE HOUSE OF HOUBIGANT

Parfumérie Houbigant funguje od roku 1775 a jde o jedinou parfumérii, která existuje v kuse po čtyři století. Během těchto staletí její parfuméři učinili hned několik průlomových objevů ve výrobě a složení parfémů, které navždy ovlivnily způsob tvorby parfémů. Nijak nepřeháníme, řekneme-li, že kdyby nebylo parfumérie Houbigant, neexistovala by moderní parfumérie tak, jak ji nyní známe.
Vše začalo u koše květin. Jednoho dne v Paříži roku 1775 si mladý muž jménem Jean-Francois Houbigant pověsil nad dveře svého krámku v Rue du Faubourg Saint-Honoré ručně malovanou značku s nákresem koše květin. Hned od samého počátku si jeho vůně oblíbili členové královské rodiny a šlechta. Houbigant učil urozené ženy na dvoře ve Versailles, jak si navonět své vějíře tak, aby byť jen lehké zatřepání navoněným vějířem vyslalo romantický vzkaz. Když byla v roce 1793 Marie-Antoinette popravena gilotinou, měla v živůtku tři lahvičky vůní Houbigant, které ji měly přinést sílu.

Během staletí se parfumérie Houbigant stala hlavním dodavatelem vůni na evropské královské dvory. Josefína, budoucí francouzská císařovna patřila ke skupince stylově laděných osob zvané “Muscadin” kvůli jejich zálibě v pižmové vůni (musk), jež byla Josefíninou nejoblíbenější. Vůně značky Houbigant rovněž o mnoho let cestovaly společně s Napoleonem v jeho truhle a doprovázely jej při dobývání Evropy. Na jaře roku 1815 byl Napoleon v Paříži teprve tři měsíce. Toto období je v dějinách známé jako “Sto dní”. Během těchto krátkých měsíců postavil Napoleon armádu a ještě mu zbyl čas na nákupy v Houbigant.

V roce 1829 byla firma Houbigant jmenována hlavní parfumérií pro Její královskou výsost princeznu Adelaide d’Orleans, matku budoucího krále Ludvíka Filipa. V roce 1838 získala tato francouzská firma licenci “Perfuméra Jejího veličenstva, anglické královny Viktorie”. V roce 1890 to byl zase car Alexander III., kdo jmenoval firmu Houbigant hlavní parfumérií carského dvora v Rusku. Firma Houbigant pak na počest carevny Marie Fjodorovny vytvořila parfém zvaný “Carevnin pugét”. Když na carský stolec později v roce 1894 nastoupil její syn, car Mikuláš II, jmenoval firmu Houbigant carským dodavatelem parfémů. Ručně psané záznamy v účetních knihách dokládají nákupy provedené carevnou vdovou v období od roku 1900 až do samého počátku ruské revoluce v roce 1917. Sestra carevny, královna Alexandra, manželka anglického krále Eduarda VII, rovněž začala u Houbigant nakupovat, a to od roku 1902. Účetní knihy odhalují, že tyto dvě urozené dámy společně nakupovaly u Houbigant třeba na Vánoce. Mezi další významné klienty patří třeba komtesa de Saxe, první sestřenice Ludvíka XVI., dále holandský královský pár, italská královna, princezna Mathilde, sestra Napoleona, prince Battenberg, vévoda de Moucy, ruský velvyslanec, Guy de Maupassant, Rothschildové a mnoho dalších.

V roce 1880 se spoluvlastníkem firmy stal parfumér Paul Parquet. Právě pod jeho vedením došlo k přestěhování výroby a správy do Neuilly-sur-Seine, kde mohlo posléze dojít k rozšíření firemních prostor. Firma nabrala další zaměstnance a přistavěla nové laboratoře. Značka Houbigant se tak chystala na novou éru.
V roce 1882 představili vůni Fougère Royale, která definovala zcela novou kategorii parfémů — tzv. "fougère" (čili vůni kapradí). Dodnes jde o nejpopulárnější vůni v pánských parfémech.

Kreativita Paula Parqueta se nezastavila jen u Fougère Royale. Pokračoval se zaváděním dalších nových parfémů, ve kterých používal syntetické látky, a v roce 1900 představil Le Parfum Ideal, v roce 1908 Couer De Jeanette a v roce 1910 Parfum Inconnu.
Roku 1912 převzal po Paulu Parquetovi žezlo parfumér značky Houbigant Bienaimé a představil vůni Quelque Fleurs, jednu z nejslanějších vůní Houbigant a vůbec první, kterou tvořila směsice mnoha květinových vůní. Roku 1935 odešel Bienaimé z firmy Houbigant a založil si vlastní parfumérii. V období po Parquetovi a před 50. lety 20. století pracovali u Houbigant parfuméři Paul Schving a Marcel Billot. A byl to právě Marcel Billot, kdo připravil další skvělou vůni značky Houbigant, Chantilly. Ta byla uvedena na trh v roce 1941.

V témže období se komerční činnost značky Houbigant rozšířila již do celého světa. Pod vedením z pařížské centrály firmy vznikly pobočky ve Spojených státech amerických, Anglii, Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku, Itálii, Španělsku, Polsku i Rumunsku. Vznikaly obchodní konexe pro vývoz parfémů do Havany, Buenos Aires, Ria de Janeiro, Austrálie, Japonska i do Číny.

Nyní

Michela Perrise fascinoval svět parfémů již v mládí. Velmi brzy začal spolupracovat s některými nejprestižnějšími společnostmi zabývajícími se výrobou parfémů a kosmetickým průmyslem. V roce 1973 se setkal s potomkem rodiny Houbigantů a začal se angažovat v této parfumérii, kde v současnosti funguje jako konzultant.

Během jejich mnohaleté spolupráce se mezi oběma muži rozvinulo velké přátelství, takže když v roce 1981 Michele otvíral svou vlastní firmu, mohl distribuovat i výrobky značky Houbigant. O mnoho let později musel majitel firmy odejít kvůli zdravotním problémům z jejího vedení a značku prodat. Pro Perrisovi bylo otázkou cti pokusit se dát dohromady všechny historické značky parfumérie Houbigant.

Po mnohaletém snažení konečně v roce 2005 uspěli. Tehdy získali kontrolu nad jménem Houbigant pro parfumérský a kosmetický trh.

Od tohoto okamžiku se veškeré snahy rodiny soustředily na znovuzavedení jména Houbigant a na rekonstrukci prestiže, jíž si tato značka zaslouží.

 

 

Úvod

Koncept

Značky

Novinky

Kontakt

Facebook

Media

        Máme otevřeno:

7 dní v týdnu od 10.00 do 22.00 hod.

                     Adresa:

              Václavské náměstí 45, Praha 1,

    Stanice metra: "Muzeum" a "Můstek"

              Tel.: +420 605 222 549
                           +420 725 822 267

 

 

 
 
 
      © 2014 Royal Perfumery Prague s.r.o.